Svátek má: Dominik

Komentáře

Makroekonomická predikce Ministerstva financí

Ministerstvo financí zvýšilo výhled růstu české ekonomiky pro tento rok na 3.1% a pro rok 2018 na 2.9%.

Revize ministerstva financí je v souladu s posledními úpravami výhledu soukromých institucí. Zlepšení výhledu pro letošek je ospravedlnitelné jak silnější zahraniční poptávkou, tak pozitivními trendy z české ekonomiky. Oproti konsensu na trhu kladou analytici MF ve struktuře růstu o něco větší důraz na investice, z čehož vyplývá mírně horší očekávání ohledně zahraničního obchodu.

Poněkud překvapivě ovšem vidí MF i letos přebytek veřejných financí. Ten při růstu mandatorních výdajů a platů ve veřejném sektoru zřejmě naznačuje pokračování propadu investiční aktivity vlády. Domácnosti podle MF zdaleka nevyužijí celý růst svých příjmů ke zvýšení spotřeby, ale nemalou část ušetří. Spotřební chování domácností má tedy šanci rozhodnout, zda nebude růst HDP ještě vyšší.

Zlepšení predikce přichází v době, kdy má největší potenciál vyvolat tlak na další rozdělování peněz při přípravě státního rozpočtu na příští rok. Je důležité, aby ministr financí tomuto tlaku nepodlehl, protože se zlepšení stavu české ekonomiky může ukázat jen jako krátkodobé.
 
Pavel Sobíšek