Svátek má: Dominik

Komentáře

Podíl nezaměstnaných byl v listopadu na rekordně nízkých 3.5%

Listopad bývá na trhu práce měsícem protichůdných tendencí, kdy kondice ekonomiky zpravidla rozhoduje o tom, zda se nezaměstnanost meziměsíčně zvýší nebo sníží.

 Letošní vývoj svědčí o mimořádně silné kondici ekonomiky. Teprve potřetí za poslední dekádu letos v listopadu počet uchazečů o práci klesl. Podíl nezaměstnaných se tak ocitl na novém historickém minimu 3.5%. Zároveň přibylo téměř o 4000 volných pracovních míst, což je pro listopad velmi netypické. Listopadový přírůstek volných pracovních míst byl v minulosti zaznamenán jen jednou, a to v roce 2014 zhruba o tisícovku. Zároveň klesající počty propouštěných a nabíraných, což je znamením, že se firmy snaží své kmenové pracovníky všemi prostředky udržet. To bývá příznačné pro dobu nedostatku volné pracovní síly.
 
Známky přehřívání trhu práce se tedy v žádném případě nesnižují. V prosinci sice nepochybně dojde ke zvýšení podílu nezaměstnaných na odhadovaných 3.7%, to ale výhradně kvůli sezónním vlivům. Je přitom myslitelné, že se počet volných pozic dále zvýší. Od února opět nastoupí tendence snižování nezaměstnanosti. Stav ekonomiky rozhodne, zda podíl nezaměstnaných na jaře klesne pod dosavadní rekord.
 
Pavel Sobíšek