Svátek má: Dominik

Komentáře

Reálné mzdy proti loňsku zpomalí svůj růst na odhadovaných 2.0%-2.5%

Průměrná mzda meziročně vzrostla ve čtvrtém kvartálu nominálně o 4.2% a po očištění o inflaci o 2.8%.

Celoroční růst mezd dosáhl nominálně rovněž 4.2%, po očištění o inflaci o 3.5%. Mzdový medián narostl v posledním kvartálu 2016 o 6.0%. Posílám komentář k těmto výsledkům:
 
Přes mírné zpomalení meziroční dynamiky ve čtvrtém kvartálu 2016 nadále platí, že mzdový růst v Česku postupně nabývá na síle. Loňský celoroční růst mezd byl nejvyšší od roku 2008, po očištění o inflaci dokonce nejvyšší od roku 2007. Akceleraci mezd koncem loňského roku zažili především úředníci a učitelé. Díky těmto skupinách došlo ke zvýšení předstihu růstu mezd v nepodnikatelské sféře před podnikatelskou.

Další charakteristikou vývoje je zavírání mzdových nůžek. To vyplývá jak z rychlejšího růstu mzdového mediánu proti průměrné mzdě, tak z rychlejšího růstu v odvětvích, kde je úroveň odměňování nižší. Z podnikatelských sektorů dostali nejvíc přidáno pracovníci v pohostinství a ubytování, kde se poměrně často uplatňuje minimální mzda. Nejpomaleji rostly naopak mzdy v informačních činnostech a finančním sektoru, pokud vyloučíme specifický sektor těžby, kde mzdy dokonce klesaly.

Mzdové nůžky se zavírají i regionálně, jelikož se v Praze přidávalo výrazně méně než v průměru ČR. Pro letošní rok počítáme s další akcelerací přírůstku mezd až k hranici 5%, a to díky trvající poptávce po pracovních silách a mizející nezaměstnanosti. Vyšší inflace ale ukrojí z mezd větší díl než loni, takže reálné mzdy proti loňsku zpomalí svůj růst na odhadovaných 2.0%-2.5%. Přesto zůstane dynamika odměňování natolik silná, že udrží spotřebitelskou důvěru blízko rekordních úrovní.
 
Pavel Sobíšek