Svátek má: Dominik

Komentáře

Reálný růst mezd byl loni nejvyšší za 14 let

Dynamika mezd v posledním kvartálu loňského roku po přechodné pauze opět zrychlila. Meziroční přírůstek o 8.0% byl nejvyšší od prvního čtvrtletí 2008.

Za celý loňský rok tak průměrná mzda stoupla o 7.0%, což znamená, vzhledem k poměrně nízké inflaci, nejvyšší reálný přírůstek mezd v Česku za 14 let. Ve srovnání s předchozím kvartálem došlo ke zmírnění rozdílů ve mzdových přírůstcích mezi odvětvími a mezi regiony. Toto odpovídá situaci, kdy odvětví s nejkritičtějším nedostatkem pracovních sil nasadily laťku, jíž se ostatní musela chtě nechtě přizpůsobit. Vývoj tedy charakterizuje rozvíjející se mzdová spirála.
 
Pozoruhodným jevem je pokračující silný růst počtu zaměstnanců téměř ve všech odvětvích. Tento přírůstek meziročně zpomalil ve 4Q17 proti 3Q17 jen nepatrně z 2.0% na 1,9%. Vysvětlením je zřejmě tendence některých dřívějších živnostníků využít příhodné situace na trhu práce a zvolit jistotu stabilního příjmu v zaměstnaneckém poměru.
 
Mzdový medián přidal ve 4Q17 meziročně 8.9% a rostl tedy opět rychleji než průměrná mzda. V souladu s tímto údajem byl patrný rychlejší růst mezd v odvětvích s nižšími mzdami jako ubytování, stravování, pohostinství nebo administrativní a podpůrné činnosti. Zrychlení na dvojciferné hodnoty zaznamenala také odvětví veřejné správy a zdravotnictví, a to v důsledku politiky státu.
 
Silný růst mezd bude nepochybně pokračovat i v letošním roce. Již v prvním kvartálu nejspíš došlo k dalšímu zrychlení meziročního tempa nad 8% a celoročně budou přírůstky lámat nové rekordy. Podniky tedy budou tahat při mzdových vyjednáváních za kratší konec provazu a zaměstnanci se můžou těšit na zlepšování své životní úrovně.
 
Pavel Sobíšek