Svátek má: Dominik

Komentáře

Státní rozpočet i v říjnu zůstává v přebytku

Státní rozpočet zůstal i na konci října v přebytku, a to ve výši 26.5 miliardy Kč. Po očištění o EU toky vykázal rozpočet přebytek 16.8 mld Kč.

Po uplynutí deseti měsíců letošního roku lze tvrdit, že skončí hospodaření vlády celoročně výrazně lepším výsledkem, než bylo plánovaných 60 miliard deficitu. Zda se ale udrží hospodaření v přebytku až do prosince, je nejisté – během posledních dvou měsíců roku obvykle dochází ke zhoršení bilance zhruba o 30 miliard.

Říjen nepřinesl do stavu státních financí proti předchozímu období zásadní změnu. Dále nicméně akcelerovaly příjmy z pojistného, což ukazuje na pokračování mzdové spirály. Průměrná mzda za třetí kvartál se nejspíš zvyšovala meziročním tempem nad 8%. Lepší výsledek hospodaření je kromě toho nadále podporován slabou investiční aktivitou státu, který za deset měsíců utratil méně než půlku celoročních investičních prostředků.

Výběr DPH se za poslední tři měsíce zvýšil o 4.5%, což je podstatné zpomalení proti první polovině roku. Zřejmě jsme se dostali do období, kdy přijatá daňová opatření působí již déle než rok, takže mizí jejich pozitivní dopad na meziroční růst daňových výběrů. Zároveň se zdá, že ekonomický růst ve třetím kvartálu meziročně zvolnil.
 
Pavel Sobíšek