Svátek má: Dominik

Komentáře

Státní rozpočet udržel v únoru lednovou výši přebytku

Saldo státního rozpočtu se v únoru udrželo v plusu, jehož výše je dominantně určena přílivem EU fondů. Těch přitekla za dva měsíce roku polovina celoroční očekávané skutečnosti.

Na straně příjmů rozpočtu je kromě fondů patrný dvojciferný růst celostátních daňových výběrů a výběrů pojistného. Situace odpovídá současnému vrcholu ekonomického cyklu, který charakterizuje tendence domácností k razantnímu zvyšování spotřeby.

Také je zřejmé, že začátkem letoška dále akcelerovaly mzdy a rostou nyní meziročním tempem přes 8%. Ve výdajích vykazují značný růst platy veřejného sektoru a transfery do sociálních služeb a do školství, kapitálové výdaje naopak meziročně klesají. I když kapitálové výdaje nikdy nebývají v průběhu roku rovnoměrné, za první dva měsíce roku se podařilo utratit jen 3% rozpočtované částky, což je nebývale málo.
 
Únorový přebytek odpovídá situaci většiny předchozích let s výjimkou loňska, kdy se tok z EU výrazně ztenčil.  Ačkoliv jsou dva měsíce příliš krátkým obdobím pro hodnocení celoročních výhledů, rozpočet se pravděpodobně lehce udrží v předepsaných mezích tak dlouho, dokud ho bude podporovat silný růst ekonomiky.
 
Pavel Sobíšek