Svátek má: Dominik

Komentáře

Státní rozpočet

Státní rozpočet skončil v polovině roku s přebytkem 4.6 miliardy Kč. Po očištění o EU toky vykázal rozpočet schodek 13.2 mld Kč.

Finance státu se podle všech dostupných ukazatelů nacházejí v dobrém stavu. Proti půlce loňského roku vybral letos stát více na daních o 26.2 miliardy a na sociálním pojistném o 16.5 miliardy korun. Největší příspěvek ke zlepšení státní kasy obstaral výběr DPH, který celostátně vzrostl za pololetí o 14% a za samotný druhý kvartál dokonce o 19%.

Za takovým zlepšením zřejmě musí stát jak lepší daňová disciplína, vynucená opatřeními státu, tak celkově vyšší dynamika růstu ekonomiky. Dynamika výběru sociálního pojistného měsíc po měsíci akceleruje, což naznačuje, že růst mezd nabírá na tempu. Průměrná mzda se ve druhém kvartálu patrně zvýšila skoro o 7%.

U výdajů rozpočtu nadále trvá meziroční propad investic, což saldo rozpočtu také zlepšuje, i když nežádoucím způsobem. V celoroční bilance se státní rozpočet asi nevyhne schodku. Ten ale může být vzhledem k situaci české ekonomiky citelně nižší proti plánovaným 60 mld Kč.
 
Pavel Sobíšek