Svátek má: Dominik

Komentáře

Stavebnictví se v prosinci nevymanilo ze stagnace

Stavebnictví v prosinci propáslo šanci přestat být stagnujícím odvětvím. Jeho výkon meziročně propadl, a to nejen kvůli nižšímu počtu pracovních dní.

V meziročním propadu se ocitl jeho výkon i po sezónním očištění. Na vině je nadále zejména slabá aktivita v inženýrském stavebnictví, ovšem ani pozemní část sektoru nerostla tempem, které by ho výrazně odlišilo od stagnace. Po dvou silnějších měsících tedy padla naděje na výraznější obrat v oboru. Meziroční růst za celý čtvrtý kvartál dosáhl po očištění 2.1%, což je jen mírně lepší než v předchozím období. Příspěvek stavebnictví k celkovému růstu ekonomiky tak zůstal mizivý.
 
Letošní rok by přesto mohl být pro stavebnictví o něco lepší než loňský. Orientační hodnota stavebních povolení dosáhla v loňském posledním kvartálu meziročního růstu o 12.7%. Inženýrské stavebnictví z hlediska růstu zakázek dohnalo dříve dlouho dominující pozemní část. V pozemním stavebnictví vypadají stabilně zakázky na byty, zatímco u nebytových budov dochází k velkým výkyvům v zakázkách jednotlivých měsíců. Pro letošek věříme v růst stavební výroby v Česku o 4%.
 
Pavel Sobíšek