Svátek má: Dominik

Komentáře

Stavebnictví v únoru šláplo na plyn

Výkony stavebnictví zaznamenaly v únoru solidní meziroční růst druhý měsíc v řadě.

Na rozdíl od ledna se o něj zasloužila výhradně pozemní část stavebnictví, ovšem jednoprocentní meziroční propad v inženýrském stavebnictví je možné považovat za úspěch s ohledem na podprůměrné únorové teploty. Nebýt meziročně chladnějšího počasí, zřejmě by rostly výkony celého odvětví dvojciferným tempem.
 
Větší stavební firmy reagují na oživení poptávky snahou zvýšit počet svým kmenových pracovníků. Poprvé byla tato tendence patrná v lednu a v únoru se zvýraznila. Vzhledem k nedostatku lidí na pracovním trhu jde zřejmě o trend, kterým se bývalí živnostníci z oboru stávají zaměstnanci, případně o přetahování zaměstnanců z menších firem. Orientační hodnota nově povolených staveb vzrostla druhý měsíc v řadě meziročně o pětinu. Je ovšem třeba vidět, že má celý přírůstek na svědomí nově povolené infrastrukturní stavby, zatímco potenciální zakázky pro pozemní část odvětví mírně klesly.
 
Stavebnictví má našlápnuto k růstu i v dalších měsících. Ten budou zřejmě zpočátku živit zejména dobíhající zakázky bytových a nebytových domů, zatímco v druhé polovině roku přijde impuls z inženýrské části odvětví. Jakkoliv vše naznačuje, že zažije stavebnictví lepší rok než byl ten loňský, o stavebním boomu ale zatím nelze hovořit. Celoroční růst v odvětví odhadujeme na 4% až 5%. Pro rychlejší růst chybí nejen zakázková náplň. Limitem jsou i volné kapacity firem, které v letech stavebního půstu nuceně zeštíhlely.
 
Pavel Sobíšek