Svátek má: Dominik

Komentáře

Vývoj nezaměstnanosti

Počet nezaměstnaných klesl na nové sedmiapůlleté minimum. Letošní červnový úbytek počtu lidí bez práce o víc než 10 tisíc patří mezi nadprůměrné, byl ale slabší než v předchozích dvou letech.

Počet volných pracovních míst rostl v červnu tempem srovnatelným s loňským červnem a již překročil třetinu počtu nezaměstnaných. Pohyb na trhu práce, charakterizovaný počtem nově hlášených nezaměstnaných a nově nastoupivších do zaměstnání, se ovšem mírně zpomaluje. To naznačuje stabilizovanou ekonomickou situaci ve většině tradičních provozů, která snižuje šance pro obsazení nově vytvářených pozic.

Předpokládám, že snižování podílu nezaměstnaných ve zbytku roku přibrzdí. Během letních měsíců to bude výsledek sezónního vývoje, na podzim se ale projeví ve větší míře nedostatečná kapacita volných pracovních sil. Pod hranici 5% zřejmě podíl nezaměstnaných neklesne ani v jednom ze zbylých měsíců a v prosinci skončí odhadem na 5.6%. I takový výsledek znamená, že si Česko udrží pozici země s nejnižší mírou nezaměstnanosti v EU podle měření Eurostatu, což je uspokojivý výsledek.

Pavel Sobíšek