Svátek má: Dominik

Komentáře

Zvýšení nezaměstnanosti v lednu je jen přechodné

Leden podle očekávání nepřinesl na trhu práce žádný zásadní obrat.

K růstu podílu nezaměstnaných proti prosinci došlo výhradně vlivem sezónních faktorů, které nicméně působily slaběji než bývalo zvykem v dřívějších letech. Zaměstnavatelé si zřejmě část dříve přes zimu propouštěných pracovníku ponechávají ve stavech, aby jim tito pracovníci neutekli ke konkurenci. Zpomaluje se i celkové nabírání a propouštění zaměstnanců, což je typické pro situaci, kdy si každý podnik drží kmenové pracovníky i za cenu vyšších nákladů.

Přírůstek počtu nezaměstnaných dosáhl v lednu 8,600 a byl tak jen nepatrně vyšší, než ve stejném měsíci loni, kdy dosáhl historicky nejnižší lednové hodnoty. Ve čtyřech městských okresech, jichž se jen minimálně týkají sezónní práce v zemědělství a lesnictví, nezaměstnanost v lednu dokonce klesla. Rekordně, o plných 14 tisíc, narostl počet volných pracovních míst proti prosinci, takže je meziročně již o 95 tisíc vyšší.
 

Vše nasvědčuje tomu, že trh práce zlomí během letošního jara další rekordy. Již v únoru se vývoj nezaměstnanosti nejspíš otočí opět směrem dolů. Během jara pak může podíl nezaměstnaných atakovat hranici 3%. Ta podle mého názoru ale celorepublikově spíš nepadne. Limitem dalšího poklesu nezaměstnanosti budou zdravotní omezení nezaměstnaných, jejich možnosti dojíždět za prací, ale i jejich ochota pracovat.
 
Pavel Sobíšek